Make your own free website on Tripod.com
 
Dualarla... Alkışlarla... Uğurladık /Tukiye Gastesi

O söylediği, “Unutma ki dünya fani / veren Allah alır canı” adlı parçasını son yolculuğuna çıkarken sevenlerine bir kez daha hatırlattı. Barış Manço’yu son yolculuğuna binlerce kişi uğurladı

Sevgisi herkesi birleştirdi
Popüler müzik kadar, Türk kültürüne yaptığı hizmetlerle de adından söz ettiren Barış Manço’nun cenazesi müzikten, sinemaya; edebiyattan, siyasete kadar farklı kulvarlardan ve farklı kesimlerden binlerce kişiyi bir araya getirdi. Gözleri ıslak, yürekleri yanık binlerce insanı cenazesinde buluşturan Manço, ölümüyle de ‘sevgi mesajı’ veriyor gibiydi..

İSTANBUL- Geçirdiği ani rahatsızlık sonucunda vefat eden ünlü sanatçı Barış Manço’nun cenazesi, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek tören için saat 09.05’te Moda’daki evinden alındı. 
Sanatçının cenazesinin konulduğu Moda’daki evinin etrafını, sabah erken saatlerden itibaren çok sayıda sanatçı arkadaşı ve hayranlarından oluşan kalabalık bir topluluk doldurdu. Manço’nun, evinde sera olarak kullanılan avludaki katafalkta bulunan Türk Bayrağı’na sarılı naaşı, sabahleyin cenaze arabasına konuldu. Daha sonra, imam tarafından Barış Manço için vatandaşlardan ‘’helallik’’ alındı ve Fatiha okundu. 
Bu arada, Barış Manço’nun ‘’Unutma ki dünya fani/veren Allah alır canı/ben nasıl unuturum seni/can bedenden çıkmayınca’’ sözlerinin yer aldığı şarkısı da tören sırasında hoparlörden çalındı. Bu sırada vatandaşlar da parçaya gözyaşlarıyla eşlik etti.

İnsan seli
40 yılı aşkın müzik hayatıyla kalplerde ve gönüllerde taht kuran Barış Manço’ya son görevini yapmaya gelen binlerce kişi, cadde ve sokaklarda adeta insan seline dönüştü.

ÇİÇEK YAĞMURU 
Hayranları ile Manço’nun evinin bulunduğu Yusuf Kamil Koç Sokak’taki evlerin balkonlarındaki ve pencerelerindeki vatandaşlar, cenaze arabasının üzerine çiçekler attı, alkış tuttu ve ‘’Türkiye seninle gurur duyuyor’’ diye bağırdı. 
Öte yandan, tören sırasında Barış Manço’nun eşi Lale Manço’nun gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Cenaze arabası yola çıkarken, Manço’nun ailesi de Rolles Royce marka antika otomobille cenazeyi izledi.
Saat 10.00 sıralarında AKM’ye getirildi. Naaşın üzerinde Galatasaray bayrağı da yer aldı. Bu sırada, salonu dolduran çok sayıda bakan, siyasetçi, sanatçı ve vatandaş, Barış Manço’yu dakikalarca ayakta alkışladı. 
Törende daha sonra, Manço’yu ve yaptığı çalışmaları tanıtan, gerçekleştirdiği televizyon programlarından özet görüntülerin yer aldığı sinevizyon gösterisi yapıldı. Kanlıca’da Mihrimah Sultan Mezarlığı’na defnedilen Barış Manço’nun sevenleri toprağa verilmesinden sonra kabri başında dua ettiler.

O BİR BİLGEYDİ
Törende söz alan Kültür Bakanı İstemihan Talay şunları söyledi: ‘’O, sanatçılığının da ötesinde bir bilge kültür adamıydı. Ulusunun köklerinin izlerini sürmek için büyük göçü bir büyük proje olarak başlatıp, Orta Asya’dan Anadolu’ya, bu izleri sürdürmenin projesini gerçekleştirme aşamasındaydı. Maalesef şu anda sadece bu bir proje. 
Turizm Bakanı Ahmet Tan da, “Barış Manço bir büyük sentez adamıydı, bir büyük duygu adamıydı ve tarihin gerilerinde kalmış, unutulmuş, yahut da her zaman hatırlanmayan büyük değerlerimizi bugüne taşıyan bir gezgindi’’ diye konuştu.
Devlet Bakanı Aydın Tümen de, çok sevilen, saygı duyulan, herşeyi ile örnek bir insanı kaybetmenin üzüntüsünün yaşandığını vurguladı ve, “O yaşarken bir efsaneydi, yokluğuna alışmak çok zor olacak. Güle güle Barış Manço” dedi.
Barış Manço’nun birlikte çalıştığı ‘’Kurtalan Ekspres’’ grubundan Ahmet Güvenç ve Bahadır Akkuzu da duygularını dile getirirken göz yaşlarını tutamadılar. Moğollar’dan Cahit Berkay da, gözyaşları içinde, ‘’Barış kardeş, seni özleyeceğiz, seni saygıyla selamlıyoruz’’ diye konuştu.
Salona giremeyen vatandaşlar AKM önünde bir taraftan alkış tutarken, diğer taraftan da salona alınmamalarını ‘’İçeride olmak bizim de hakkımız’’ sloganı ve yuhalamayla protesto etti. Barış Manço’nun AKM dışında toplanan binlerce hayranı sürekli şarkı söylerken, ‘’Milletin sanatçısı’’, ‘’Müsadenizle çocuklar, sıra bana geldi çocuklar-Barış Abiniz’’yazılı pankartlar dikkati çekti.Manço’nun cenazesi AKM’deki törenin ardından 11.30 sıralarında alınarak Levent Camii’ne doğru yola çıkarıldı. Cenaze dışarı çıkarılırken sevenleri Onun çok sevilen “Unutma ki dünya fani veren Allah alır canı” adlı parçasını hep bir ağızdan söylemeye başladı. Cenaze arabaya konulduktan sonra binlerce kişi, Türk bayrağına sarılı tabutunu karanfil yağmuruna tuttu. Daha sonra Barış Manço’nun cenazesi Öğle namazında Levent Camii’ne getirildi. Cenaze namazı için musalla taşına konulan tabutun yanına gelen eşi Lale Manço, baygınlık geçirdi.  Barış Manço’nun tabutu arkasındaki sinevizyon gösterisini izleyen eşi Lale Manço ve oğulları Doğukan ve Batıkan babalarının ardından gözyaşlarını tutamadılar.

“HELAL ETTİK”
Barış Manço için Levent Camii’nde tören düzenlendi. Yoğun kalabalık nedeniyle çok sayıda Manço hayranı cami avlusuna giremezken, cenaze namazına, cami yakınındaki cadde ve sokaklarda katıldı.
Cenaze namazını kıldıran imam, Barış Manço’nun ‘’Unutma ki dünya fani/veren Allah alır canı/ben nasıl unuturum seni/can bedenden çıkmayınca’’ şeklindeki şarkı sözlerini hatırlattı. İmam daha sonra Manço için cemaatten helallik istedi. 
Manço’nun cenazesi, Levent Camii’nden uzun bir kortej eşliğinde saat 14.00 sıralarında Kanlıca Mihrimah Sultan Korusu içerisinde yer alan Mihrimah Sultan Mezarlığı’na getirildi. Manço için dini vecibelerin yerine getirilmesinden sonra, gözü yaşlı binlerce hayranının dualarıyla defnedildi. Mezarın üzerine, Kayseri’nin Gesi beldesinden getirilen toprak serpildi. Manço’nun oğlu Doğukan, babasının toprağa verilmesinden sonra fenalık geçirdi. Mezarlığa giremeyen yüzlerce kişi de kapıda bekledi. 

Yalnız bırakmadılar

Kültür Bakanı İstemihan Talay, Turizm Bakanı Ahmet Tan, Devlet Bakanı Aydın Tümen, askeri erkan ve TGRT Genel Müdürü Ali Baransel’in de katıldığı devlet töreninde, Atatürk Kültür Merkezi “Barış... Barış...” sesleriyle inledi.

İSTANBUL-Cenaze törenine, Barış Manço’nun eşi Lale Manço, çocukları Doğukan ve Batıkan, sanatçının üvey babası Muhittin Kocataş, ağabeyi Savaş Manço, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i temsilen İstanbul Valisi Erol Çakır ile devlet bakanları Hasan Gemici ve Aydın Tümen, Kültür Bakanı İstemihan Talay, Turizm Bakanı Ahmet Tan, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, ANAP İstanbul Milletvekili Ahat Andican ve CHP İstanbul Milletvekili Ercan Karakaş’ın da aralarında yer aldığı çok sayıda siyaset adamı katıldı. İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Akın ile TGRT Genel Müdürü Ali Baransel’in de iştirak ettiği cenaze töreninde Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Tomohiro Ishido da hazır bulundu.Eski bakanlar Kutlu Aktaş, Güneş Taner,Nevzat Ayaz, işadamı Sakıp Sabancı, Fethullah Gülen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aralarında Alpay, Orhan Gencebay, Türkan Şoray, Nazan Şoray, Ebru Gündeş, Ajda Pekkan, Semiramis Pekkan, Selami Şahin, Rafet El Roman, Mahsun Kırmızıgül, Enis Fosforoğlu, Bedri Baykam, Manço’nun yıllarca birlikte çalıştığı Moğollar Grubu elemanları, Kayahan, Sezen Cumhur Önal, İzzet Öz, İzel ve Nurdan Torun, Cem Karaca, İzzet Günay, Tekin Akmansoy, Perran Kutman, Ercan Saatçi ve Yavuz Bingöl olmak üzere çok sayıda ünlü sanatçı cenazeye katıldı. Törene ayrıca, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çevik Bir, Azerbaycan eski Devlet Başkanı Ebulfeyz Elçibey ve Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu da çelenk gönderdi. 

“Adam olmayı senden öğrendik”
İSTANBUL- Barış Manço’nun adının yaşatılması için İstanbul’un en güzel köşelerinden olan Büyükçekmece Kordonboyu Caddesi’ndeki Deniz sokağının ismi değiştirilerek Barış Manço Sokağı oldu. Düzenlenen törende minik çocuklar ellerinde taşıdıkları dövizlerle Barış Manço’dan çok şeyler öğrendiklerini ima ettiler. Manço’nun ölümüne en çok üzülenler arasında bulunan çocuklar, “Ayrılık geldi başa, katlanmak gerek dedin, bunun zor olduğunu söylemedin. Biz çocuklar dişlerimizi fırçalamayı, arka koltuğa oturmayı, adam olmayı senden öğrendik. 7’den 77’ye seni unutmayacağız” yazılı dövizler taşıdılar.