Make your own free website on Tripod.com
 
Manço’nun evinin önü 
bir çiçek bahçesine döndü
Milyonların sevgilisi Barış Manço’nun vefatı adeta bütün Türkiye’yi yasa boğdu. Ünlü sanatçının Moda’daki evi 7’den 77’ye hayranlarının akınına uğrarken bahçesi, anısına bırakılan çiçeklerle kaplandı. Ünlü sanatçı için açılan anı defteri önünde ise duygularını kağıda dökmek isteyen gözü yaşlı hayranları kuyruk oluşturdu.
Milyonların sevgilisi Barış Manço’nun Moda’daki evi 7’den 77’ye hayranlarının akınına uğrarken, evin bahçesi, anısına bırakılan çiçeklerle kaplandı. Barış Manço için açılan anı defteri önünde ise duygularını kağıda dökmek isteyen gözü yaşlı hayranları uzun kuyruk oluşturdu. Vefatıyla bütün Türkiye’yi üzüntüye boğan sanatçı bugün toprağa verilecek. 
İSTANBUL- Geçtiğimiz pazar gecesi kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılan Barış Manço bugün toprağa veriliyor. Kalp krizi geçirerek Tüm Türkiye’yi yasa boğan ünlü sanatçı Barış Manço Levent Camii’nde öğlen namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Kanlıca Mihrabad Mezarlığı’na defnedilecek. 
EVİNE ZİYARETÇİ AKINI
Bu arada Barış Manço’nun ailesi Kanlıca’daki evlerinde kalan yüzlerce kişinin ziyaretine uğruyor. Kanlıca’daki evlerinde kalan Leyla Manço ve Belçika’dan önceki gün gelen küçük oğlu Batıkan ve büyük oğlu Doğukan ile birlikte ziyaretçilerin taziyelerini kabul ediyor. Aile yakınları Leyla Manço’nun bitkin ve üzgün olduğunu bildirdi. Manço’nun Kadıköy’deki evine akın eden 7’den 77’ye her kesimden insan evi çiçeklerle donattı. Vefatıyla tüm Türkiye’yi yasa boğan Manço’nun Kadıköy Moda’daki evinin önünde insanlar, kapıya şiir yazılı kağıtlar asıyor ve çiçek buketleri bırakıyor. Manço’nun öldüğüne hâlâ inanamadıklarını söyleyen hayranları, sanatçıyı gönüllerinde yaşatacaklarını söyleyerek, “Onun gibi sanatçılar az yetişiyor. Ülkemizin kültür elçisiydi. İçimizden birisiydi. O her zaman yaşayacak” dediler. 
 
 
Sanatçının naaşı evine getirildi
İSTANBUL - Merhum sanatçı Barış Manço’nun cenazesi, ailesi ve yakınları tarafından saat 17.15 sıralarında Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nden alındı. Cenaze arabasına konulan Barış Manço’nun cenazesi, daha sonra evinin bulunduğu Moda’daki Yusuf Kamilpaşa Sokak’a getirildi. Manço’nun cenazesinin bu yolculuğuna, hayranları, yol boyunca yoğun tezahürat ve şarkılarıyla eşlik etti. 
Manço’nun oğulları Doğukan ve Batıkan da babalarının tabutunu bir süre taşıdı. Bu arada, hayranları, gözyaşları arasında tabutu çiçek yağmuruna tuttu. Cenazenin, evin arka bahçesinde hazırlanan katafalka konulacağı ve halkın ziyaret etmesine izin verileceği bildirildi.
Barış Manço’ya vefa
ANKARA - TCDD, vefatıyla bütün Türkiye’yi gözyaşına boğan ünlü sanatçı Barış Manço’yu tren garları ve istasyonlarda yaşatacak. Sanatçının afişleriyle trenler süslenirken, Manço’nun şarkıları, klipleri merkez gar ve istasyonlarda sunulacak. Ünlü sanatçının ismini bir trenden alan topluluğu “Kurtalan Ekspres” ile birlikte “demiryolu imajını” topluma mal ettiğini ifade eden TCDD Genel Müdürü Hasan Mollaoğulları, TCDD Bölge Müdürlükleri’nin bulunduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Sivas, Malatya, Adana ve Afyon illerindeki garlarda, merkez gar ve istasyonlarda “Barış Manço Seni Hiç Unutmayacağız-Demiryolcular” yazılı bez afişlerin astırılacağını belirtti.Manço’nun parçalarının garlarda gün boyu çalınacağını, Ankara ve Haydarpaşa Garları’nda ise akşam saatlerinde kliplerinin gösterileceğini ifade eden Mollaoğulları, bazı trenlerin iç camlarına sanatçının posterlerinin asılacağını kaydetti. 
Bu ne sevgi...
Ölümünün ardından Barış Manço’nun evine akın eden hayranları arasında 7’den 77’ye her yaş grubundan insanı görmek mümkün. Annesiyle birlikte gelerek Manço’nun kapısına çiçek bırakan bu minik de bunlardan biri. 
ADI CADDEYE VERİLDİ
Öte yandan, Barış Manço’nun adı, Çanakkale’nin Biga ilçesinde bir caddeye verildi. Biga Belediye Başkanı Şükrü Kemerli’den alınan bilgiye göre, Belediye Meclisi toplantısında, İstiklal Mahallesi’nde yeni düzenleme yapılan caddeye, Barış Manço’nun adının verilmesi kararlaştırıldı. Kemerli, Barış Manço’nun, 10 yıl önce ilçede konser verdiğini belirterek, “Manço’nun konserle Biga’nın tanıtılmasında emeği geçtiği için böyle bir karar aldık” dedi.
Devlet töreniyapılacak
İSTANBUL-1991 yılından bu yana devlet sanatçılığı ünvanını taşıyan Barış Manço, son yolculuğuna devlet töreniyle uğurlanacak. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i İstanbul Valisi Erol Çakır’ın temsil edeceği cenaze törenine, devlet erkanından Kültür Bakanı İstemihan Talay, Devlet Bakanı Aydın Tümen de katılacak katılacak. 
Sanatçının cenazesi önce Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’ne götürülecek. Burada 10.00’da başlayacak olan anma törenleri sırasında sanatçının kişiliği ve hatıraları anlatılacak. 11.30 sıralarında sona ermesi beklenen törenden sonra Manço’nun cenazesi Levent Camii’ne götürülecek. Öğle namazını müteakip kılınacak olan cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

GESİ BAĞLARI’NDAN TOPRAK
Bu arada Barış Manço’nun mezarına, Kayseri’nin Gesi beldesinden toprak gönderilecek. 
Gesi Belediye Başkanı Ömer Sağıroğlu, yaptığı açıklamada Barış Manço’nun, ünlü ‘’Gesi Bağlarında Dolanıyorum’’ türküsünü en iyi yorumlayan sanatçı olduğunu hatırlattı ve ölümünün Gesi beldesinde büyük üzüntüye yol açtığını söyledi. Manço’nun mezarına, Gesi’den toprak göndereceklerini belirten Sağıroğlu, ‘’Barış Manço, Gesi Bağları türküsünü çok duygusal yorumlayarak okumuştu. Türkiye’nin yurtdışında tanıtımında önemli hizmetleri de olan Barış Manço’nun mezarına, ona olan sevgimizin bir sembolü olarak Gesi bağlarından toprak göndereceğiz. Onu daima kalbimizde yaşatacağız ve Gesi Bağları türküsüyle anacağız’’ dedi.